Wycieczka na XIII Lubelski Piknik Naukowy

Warsztaty w WSEI w Lublinie - XIII Lubelski Festiwal Nauki

21 września 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w wycieczce naukowo – rekreacyjnej do Lublina. Tego typu wyjazd jest już tradycją szkoły, gdyż odbywa się co roku. Eskapada łączy naukę i nowe doświadczenia z przyjemnością. Opiekę nad gimnazjalistami sprawowali p. Barbara Stęgierska, p. Ewa Wronka, p. Lucyna Król – Niedziałek, p. Anna Wójcicka i p. Grzegorz Przywara, zaś kierownikiem wycieczki była p. Joanna Jackowska.

Z racji tego, że uczniów było całkiem dużo, na wszystkie warsztaty chodziło się grupami. Pierwsze zajęcia prowadzone były w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Odbyły się tam warsztaty:

Jak kłamią przestępcy? Zasady działania wariografu” - gdzie empirycznie przedstawiono uczestnikom zasady działania wariografu. W pierwszej części zajęć przedstawione zostały reakcje zachodzące w ciele człowieka podczas kłamstwa, zaś w drugiej części ochotnicy mieli możliwość „na własnej skórze” przekonać się jak działa wykrywacz kłamstw.

Kolejny warsztat to - „Po jaśniejszej stronie mocy. Moc pomocy innym” - jego celem było uporządkowanie wiedzy teoretycznej dotyczącej zjawiska pomocy. Uczniowie mieli możliwość doświadczania siebie w procesie skutecznego pomagania.

 Na warsztacie „Porozumienie bez przemocy. Język żyrafy - język szakala” ukazana została sztuka poprawnej komunikacji, w której istotne są: spostrzeganie bez oceniania, uczucia osób dialogujących, ich potrzeby oraz sposoby wyrażania. W czasie trwania zajęć uczniowie zapoznali się ze sposobami używania konkretnego języka działań, budowania zdolności empatii i ekspresji własnych emocji bez ranienia innych.

 Warsztat „Twórcze myślenie jest w cenie! Trening kreatywności w efektywnym uczeniu się” przedstawił możliwości wykorzystania technik twórczego myślenia w przyspieszonym uczeniu się. Zostały zaprezentowane praktyczne metody służące rozwijaniu superpamięci, kształtowanie umiejętności przestrzennego notowania mapami myśli.

W dalszej części zajęć, klasa I gimnazjum udała się na Uniwersytet Medyczny w Lublinie na warsztaty „Świat widziany oczami dziadków. Symulacja odczuć osób starszych”. Odbywały się one przy użyciu Symulatorów Odczuć Osób w Wieku Podeszłym. Przybliżyło to młodzieży zagadnienia związane z odmiennym funkcjonowaniem organizmu ludzkiego po 65 roku życia. W ramach ćwiczeń mogli się wczuć w rolę swojej babci lub dziadka, poprzez wykonanie podstawowych czynności życia codziennego, np. umycie rąk, wygodne ułożenie się w łóżku, czytanie książki, uczesanie włosów, przygotowanie się do posiłku.

Pozostali uczestnicy wycieczki pojechali na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie wysłuchali wykładu „Czy masz intuicję? Jaka jest wartość poznawcza intuicji?”. Podczas spotkania mieli zastanowić się nad kwestią, czy jeśli intuicja byłaby wynikiem pewnych utajonych (nieświadomych) procesów umysłowych, to czym różni się ona np. od nieuświadomionego rozumowania indukcyjnego lub nieuświadomionego czerpania z utartych schematów myślowych i stereotypów? Czym jest intuicja, co ewentualnie odróżnia ją od innych źródeł naszych przekonań, a w konsekwencji - jaka jest jej wartość poznawcza?

Ostatnim punktem naszej wycieczki był seans filmowy w CinemaCity.

Jak nakazuje tradycja wyjazd z powtórzymy za rok, w zmienionej nieco formie, tak aby za każdym razem zobaczyć coś nowego.

Opracowała: Joanna Jackowska

Opublikowano: 03 października 2016 20:53

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Warsztaty wyjazdowe w Lublinie - 21.09.2016

Wyświetleń: 606

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im. Józefa Twaroga w Księżomierzy

Realizacja: Superszkolna.pl

Godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Gościeradów i jednostek jej podległych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaszyfrowany adres tej strony