Dwudniowy rajd rowerowy do Urzędowa

Wyjazd - zbiórka przed szkołą

Wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy posiadają kartę rowerową i ukończyli 12 lat, mieli możliwość wzięcia udziału w dwudniowym rajdzie rowerowym organizowanym w dniach 30 września – 1 października 2016 roku, do Urzędowa. Opiekunami jadącymi razem z uczniami na rowerach byli: p. Bożena Tyzo i p. Mateusz Mikita, sekcję logistyczną stanowili nauczyciele: p. Ewa Wonka i p. Michał Ziółkowski, zaś kierownikiem wyjazdu była p. Joanna Jackowska.

Trasa przebiegała w 96% drogami polnymi i 4% drogami o małym natężeniu ruchu. Dało to możliwość dostosowania tempa i wysiłku uczestników do indywidualnych możliwości (postoje, prowadzenie roweru). Długość trasy w jedną stronę wynosiła ok. 20 km. Miejsce noclegowe znajdowało się w gospodarstwie agroturystycznym „Józiowa zagroda”.

Po przybyciu gospodarze w kilku słowach wprowadzili nas w historię swojego gospodarstwa. Jeszcze tego samego dnia mieliśmy okazję obejrzeć seans astronomiczny w planetarium, a potem relaksować się przy ognisku, piekąc kiełbaski, śpiewając i opowiadając dowcipy. Niestety niebo było zachmurzone i z planowanych nocnych obserwacji astronomicznych nic nie wyszło. Jednak już drugiego dnia mogliśmy szukać plam na słońcu. Czekała także na nas ścieżka dydaktyczna „Od tego się zaczęło…”. Oglądaliśmy skamieliny i minerały sprzed milionów lat. Pogłębiliśmy nasze wiadomości o pierwszym Polaku w kosmosie Mirosławie Hermaszewskim i gdańskim astronomie Janie Heweliuszu. Ostatnią ścieżką dydaktyczną była „Izba regionalna”. W budynku jednoizbowym zgromadzone zostały przedmioty codziennego użytku z dawnych gospodarstw domowych. Mogliśmy zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych eksponatów. W kolejnym pomieszczeniu przechowywane są stare radia, telewizory, roczniki gazet i czasopism. Niektóre jeszcze z XIX wieku. W stodole spróbowaliśmy własnych sił – mieliliśmy zboże na mąkę przy pomocy starych żaren.

Czas szybko płynął. Na pewno wspomnienia zostaną na długo.

Opublikowano: 03 października 2016 21:03

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 505

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im. Józefa Twaroga w Księżomierzy

Realizacja: Superszkolna.pl

Godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Gościeradów i jednostek jej podległych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaszyfrowany adres tej strony