Dwudniowy rajd rowerowy do Urzędowa

Rajd rowerowy wyjazd spod szkoły

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mogli wybrać się na dwudniowy rajd rowerowy do Urzędowa. Odbył się on w dniach 21 i 22 września 2018 roku. Opiekunami jadącymi razem z uczniami na rowerach byli: pani Bożena Tyzo, pan Mateusz Mikita, pani Jolanta Ufniarz, sekcję logistyczną stanowili nauczyciele: pani Ewa Wonka i pani Barbara Stęgierska, zaś kierownikiem wyjazdu była pani Joanna Jackowska.

Trasa przebiegała w 96% drogami polnymi i 4% drogami o małym natężeniu ruchu. Dało to możliwość dostosowania tempa i wysiłku uczestników do indywidualnych możliwości (postoje, prowadzenie roweru). Trzeba było też uwzględnić pękające opony i spadające łańcuchy. Długość trasy w jedną stronę wynosiła ok. 22 km. Miejsce noclegowe znajdowało się w gospodarstwie agroturystycznym „Józiowa zagroda”.

Po przybyciu gospodarze w kilku słowach wprowadzili nas w historię swojego gospodarstwa. Jeszcze tego samego dnia mieliśmy okazję obejrzeć seans astronomiczny w planetarium, a potem relaksować się przy ognisku, piekąc kiełbaski, śpiewając i opowiadając dowcipy. Dzięki bezchmurnemu niebu mogliśmy dokonywać obserwacji astronomicznych. Drugiego dnia czekała nas ścieżka dydaktyczna „Od tego się zaczęło…” i „Izba regionalna”. W budynku jednoizbowym zgromadzone zostały przedmioty codziennego użytku z dawnych gospodarstw domowych. Zapoznaliśmy się z przeznaczeniem poszczególnych eksponatów. W kolejnym pomieszczeniu przechowywane są stare radia, telewizory, roczniki gazet i czasopism. Niektóre jeszcze z XIX wieku. W stodole spróbowaliśmy własnych sił – mieliliśmy zboże na mąkę przy pomocy starych żaren.

Jednak główną atrakcją był powrót. Po nocnych opadach, niektóre drogi polne zamieniły się w błoto. Odważnych nie brakowało, każdy chciał się zmierzyć z wyzwaniem. Nieco brudni, ale zadowoleni przyjechaliśmy o wyznaczonym czasie do szkoły.

Opublikowano: 05 października 2018 18:47

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 154

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im. Józefa Twaroga w Księżomierzy

Realizacja: Superszkolna.pl

Godło Polski i logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Gościeradów i jednostek jej podległych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaszyfrowany adres tej strony